Turystyka

Na jakich zasadach można aktualnie jeździć do Stanów Zjednoczonych

Całkiem niedawno jeszcze ktoś, kto chciał zwiedzić amerykańskie atrakcje, musiał się starać o przyznanie wizy. Było to związane nie tylko z tym, że chwilę się na to czekało, ale też i niebezpieczeństwem, że dostanie się odmowę. I to często bez konkretnej, rzeczowej przyczyny, po prostu taki był kaprys amerykańskiego urzędnika.

Wszystko uległo zmianie parę lat temu, bowiem wtedy Polska wypełniła warunki konieczne do tego, żeby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego. Od tego czasu rodacy udający się w celach turystycznych albo medycznych, na czas krótszy niż 90 dni, już nie muszą mieć wizy. W innych przypadkach, między innymi planach rozpoczęcia nauki czy pracy, dotychczasowe zasady nie uległy zmianie.

Oczywiście brak wizy nie będzie oznaczać braku formalności, nie można sobie tak po prostu wsiąść na pokład i polecieć. Każda bez wyjątku osoba, która będzie chciała się udać do Stanów w ramach ruchu bezwizowego będzie musiała zrobić rejestrację w systemie elektronicznym ESTA. Zaleca się, aby formularz esta do stanów zjednoczonych wypełniać trochę wcześniej, nie w dniu podróży.

Najczęściej jego przetworzenie może trwać około 72 godziny, a czasami pojawić się mogą dodatkowe przesunięcia w czasie. W niektórych przypadkach zgłoszenia zostają też odrzucane, co nie oznacza wcale niemożności wjazdu do USA. W przypadku odmowy można rozpocząć dotychczasową ścieżkę postępowania, czyli wypełnić wszystkie dokumenty i stawić się na spotkanie z konsulem. Rejestrując się w systemie ESTA pamiętać należy, że zezwolenie na wyjazd turystyczny jest ważne jedynie dwa lata.